آموزشهای فنی و حرفه ای محور کار آفرینی و بهره وری منابع انسانی است

 

 

 آرشیو خبری
.....................................
 
 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: جوانان ما ماهر نیستند / باید توسعه متکی بر نیروی کار داخلی را دنبال کرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی، دکتر سلیمان پاک سرشت امروز چهارشنبه چهارم مهر ماه در اولین جلسه شورای مهارت استان با بیان اینکه آموزش های مهارتی همچنان در کشورهای توسعه یافته به عنوان ابزار کلیدی در زمینه اصلاح امور مورد توجه است، افزود: با وجود آنکه در فرهنگ و آیین ما به بحث آموزش تأکید فراوان شده است، اما تاکنون اثرگذاری ملموسی از آموزش دیده نشده است و مصداق این امر فارغ التحصیلان بیکار هستند که به مسئله ای در کشور بدل شده است.

وی با اشاره به اینکه حتی آموزش های آموزش و پرورش نیز نتایج مدنظر را به دنبال نداشته است، گفت: جوانان ما ماهر نیستند و حتی برنامه های آموزشی در کشور به شکلی است که در ١٨ سالگی، یک جوان مهارت لازم برای ورود به بازار کار را ندارد.

دکتر پاک سرشت تصریح کرد: امروز پس از سال ها صرف هزینه های فراوان، آموزش عالی در حال تغییر رویکرد است و به این باور رسیده است که نباید این میزان هزینه در آموزش عالی و دانشگاه صورت می گرفت، این رویکرد به معنای نفی علم و علم آموزی نیست بلکه توجه به آموزش مهارتی را مدنظر قرار داده است.

وی عنوان کرد: آموزش مهارتی دانشی است که به ثروت و توسعه می انجامد و فرد را به توانمندی می رساند تا امکان گذران زندگی را داشته باشد و در واقع یک استراتژی درون زای توسعه است که در رفع فقر موثر خواهد بود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور آموزش های مهارتی را رفع کننده خلاءهای موجود در امر توسعه پایدار و بهره وری نیروی کار در کشور دانست و گفت: شورای مهارت در توسعه این آموزش ها نقش و مأموریت گسترده ای دارد، باید برای جلوگیری از هدررفت منابع باید نیازسنجی داشت و آموزش ها براساس نیازها، موقعیت جغرافیایی و نوع رشته ها و تقاضا انجام گیرد و در واقع این امر کلیدی ترین اهداف این شورا محسوب می شود.

وی با تأکید بر توجه به امکانات و تجهیزات موجود برای ارائه آموزش ها و ایجاد پیوند و زنجیره بین عرضه و تقاضای نیروی کار گفت: شورای مهارت شورای آموزش فنی و حرفه ای نیست بلکه برنامه نویسی مهارتی استان را دنبال خواهد کرد و فنی و حرفه ای در واقع ارائه دهنده خدمات است. همچنین باید این شورا در توزیع مراکز آموزش فنی و حرفه ای نیز تصمیم سازی کند.

دکتر پاک سرشت افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دوره ای توسعه بی برنامه را پشت سر گذاشته است و باید این روند اصلاح شود، از ظرفیت بخش غیردولتی استفاده کرد و آینده پژوهی مشاغل آینده استان و اثربخشی آموزش ها نیز رصد شود و عدالت آموزشی و ترویج فرهنگ کار و مهارت آموزی مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تمرکزگرایی در آموزش آسیب زننده است و سازمان این روند را اصلاح کرده است گفت: اختیارات لازم به ادارات کل استانی تفویض شده است و انتظار می رود آموزش  فنی و حرفه ای استان مرکزی برنامه سالانه خود را از سازمان دریافت نکند.

دکتر پاک سرشت در خاتمه تاکید کرد: با توجه به اینکه باید یک سوم رشد اقتصادی کشور از ناحیه افزایش بهره وری انجام گیرد باید توسعه متکی بر نیروی کار داخلی را دنبال کرد.

لازم به ذکر است در این جلسه اعضای شورا نظرات و پیشنهادات خود را برای توسعه آموزش های مهارتی ارائه کردند.

 

 

 
 
 
  
 

 

 

 

 
الزامات  قانونی
     
                                                             
 در ارتباط بودن                                     
درباره ما                                    

 ©2018
 Markazitvto.irmarkazi@irantvto.ir | Developed by Noujan Inl co.
تعداد بازدید کنندگان :236703